Веб-майстер

Веб-майстер (від англійського web master – майстер павутини) – людина, що займається розробкою веб-сайтів або корпоративних додатків в мережі Інтернет. З’єднує обов’язки як програміста, так і дизайнера, адміністратора, модератора, оптимізатора і фахівця по розкрутці сайтів у пошукових системах. В Україні і країнах СНД професія “веб-майстер” відсутня в офіційному переліку. Також не існує будь-яких навчальних закладів, що навчають спеціальності веб-майстра, крім підготовчих курсів.

Опис

Так як на зорі розвитку Інтернету перші сайти представляли собою невеликі проекти, повністю створені їх авторами, починаючи від дизайну до техпідтримки та наповнення контенту, таких людей було прийнято називати веб-майстрама. Вперше термін “веб-майстер” був згаданий творцем мережі Інтернет Тімом Бернерс-Лі в 1992р. У документі “Керівництво за стилем гіпертексту в онлайні” автор радив, що для того, щоб користувачі мали можливість звернутися до власника сайту у випадку виникнення проблем з сервером, найкраще створити поштовий аліас webmaster. Перевага такої назви в тому, що воно не залежить від імені людини, яка займає роль творця ресурсу, і виступає узагальнюючим поняттям. Варто зауважити, що даної рекомендації дотримуються досі.

Становлення ж веб-майста як професії відбулося тільки після комерціалізації Мережі. У зв’язку з відсутністю офіційного визнання в нашій країні будь-яких універсальних вимог до цієї сфери та її завдань не існує. Однак серед самих розробників прийнято вважати, що веб-майстер зобов’язаний мати уявлення про принципи функціонування мережі Інтернет та володіти основними програмними навичками, зокрема:

  • мовою розмітки гіпертексту HTML і CSS;
  • програмами по обробці комп’ютерної графіки;
  • мати досвід роботи з мовами програмування.

Так як веб-майстер повинен вміти розробляти правильну концепцію розвитку сайту, його структуру і позиціонувати проект серед безлічі інших майданчиків, з деяким ступенем точності його обов’язки можна розділити на кілька певних груп, що характеризують загальний напрямок діяльності в мережі Інтернет:

  • Маркет-менеджер. Так як інтернет-середовище є потужним інструментом реклами і просування товарів, все частіше веб-майстер поєднує в собі якості маркетолога і займається організацією PR-кампаній.
  • Контент-майстер. Виступаючи в ролі творця сайту, веб-майстер займається розміщенням потрібного матеріалу, його редагуванням, написанням і компонуванням.
  • Дизайнер. Зовнішній вигляд сайту є його основною складовою, що вимагає від автора вміння складати єдиний дизайн і обробляти графічні зображення.
  • Верстальник. Так як основою створення сайтів виступає HTML-мова, веб-майстер зобов’язати знати її основи.

За наявності безлічі специфічних вимог, що пред’являються до даної професії, веб-майстер не завжди може володіти мовами програмування або умінням розробляти дизайн на високому рівні, але він повинен чітко розуміти, що йому необхідно отримати від інших фахівців і на яких платформах це має бути реалізовано.

Так як будь-яких навчальних закладів, що навчають за спеціальністю “веб-майстра”, крім підготовчих курсів, не існує, навчитися цієї професії неможливо. Проте люди з технічною освітою, пов’язаним з автоматизованими системами управління, системним аналізом або теорією управління, за наявності знання азів програмування можуть успішно планувати кар’єру в даній області.

На відміну від українських, іноземні компанії вважають за доцільне піддавати співробітників перевірці на придатність до даної професії і сертифікують своїх фахівців. Наприклад, Microsoft видає офіційні сертифікати MCSD, MCSE + Internet і MCDBA.